Във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ започнаха репетициите на постановката „Муа у тупан“ на режисьора Николай Кенаров по пиесата на Боян Папазов, съобщават от културната институция.
Заради филм, режисиран от сина му Ронан, Даниъл Дей-Луис се завръща отново към актьорския занаят, седем години, след като бе обявил, че го напуска завинаги, предаде АП.
Проектът беше обявен във вторник от продуцентските компании „Фокус Фичърс“ и „План Б“, които си партнират в Anemone („Анемония“). Във филма, който е режисьорски дебют на Ронан Дей-Люис, ще участват баща му, както и Шон Бийн и Саманта Мортън. Сценаристи са баща и син Дей-Люис.
По-рано във вторник Даниъл Дей-Люис и Бийн бяха забелязани да карат мотор в Манчестър, Англия, което подклажда интригата за предстоящото му завръщане към актьорството. След заснемането на филма на Пол Томас Андерсън „Невидима нишка“ през 2017 г. 67-годишният актьор беше заявил, че се оттегля от актьорската си кариера.
„През целия си живот съм дрънкал ка
Кънтри групата Lilly of the West издава нов албум за Коледа. Идеята за Christmas with Lilly of the West е на Лили Друмева, която казва, че след 12 албума с групата й в стил кънтри, суинг или блус, е време и за първа коледна селекция.
Празничният репертоар включва обичани евъргрийни като Joy to the World, White Christmas, Winter Wonderland, Silver Bells, Jingle Bells, Rockin’ around the Christmas Tree и други, поднесени с нови аранжименти.
Има също немски и френски класики като Minuit, chretiens на Адолф Адам и Stille Nacht на Франц Ксавер Грубер, госпъл химна Go Tell it on the Mountain, както и емблематичната песен на канадския композитор Леонард Коен – Hallelujah. Записите се осъществяват от Станислав Донев (ст
Пернишкият Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“ ще отбележи своята 105-а годишнина на 1 ноември, съобщи директорът Екатерина Кънчева.
По този повод ръководството на театъра си е поставило амбициозната задача да постави на сцена спектакъл-изненада за пернишката публика.
Екатерина Кънчева се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт – спектакъл“.
Със свои изпълнения ще се участват актьорите Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на водещ, допълни още директорът на театъра.
Вече са в ход репетициите на спектакъла. На първи ноември на сцената ще излязат творци, чиито живо
Предпочитам да получа малка роля в добър филм, отколкото голяма роля в лош филм, казва холивудската звезда Майкъл Дъглас, който днес отбелязва своята 80-та годишнина.
Той направи ретроспекция на кариерата по време на Фестивала на американското кино във френския град Довил, където в началото на този месец получи поредна почетна награда за цялостно творчество. Сред емблематичните роли на носителя на две отличия "Оскар" са в "Уолстрийт", "Първичен инстинкт", "Войната на семейство Роуз", "Фатално привличане".
"55 години! Работиш усърдно върху неуспехите си, както и върху успехите - писателят пише с перо или с компютър, художникът рисува, музикантът свири на даден инструмент, а с филма имаш армия... Мисля, че успехите, които имам в кариерата си, идват от вярата ми в сценариите и от това, че не се притеснявам за ролята си", каза още Дъглас, цитиран от
Синът на съпругата на норвежкия престолонаследник е бил задържан за нарушаване на съдебно разпореждане да не напуска мястото, на което живее, предаде Франс прес.
Роденият през 1997 г. Мариус Борг Хойби е син на норвежката принцеса Мете Марит от нейна първа връзка. През 2001 г. тя се омъжи на норвежкия престолонаследник, принц Хокон.
Мариус беше арестуван на 4 август заради среднощен спор в апартамента му в Осло и обвинен, че е наранил жена, с която е имал интимна връзка. В началото на септември полицията е получила информация, че Мариус на няколко пъти е установил контакт с жертвата си, която не е желаела подобно нещо. Въз основа на тези сведения полицията му наложи мярка да не се отдалечава от жилището си. Но той е нарушил тази мярка. Полицията открила нож, забит в една от стените в стаята на жертвата на инцидента от 4 август. Подозира се, че Мариус е автор на тази ванд
Пиесата датира от годините около смяната на режима през 1989-а. Комедията е на шопски диалект, героите са граовци, а в хумора на ситуациите, през които преминават, е включена философия и народопсихология, обясняват от трупата.
Режисьорът Николай Кенаров определя „Муа у тупан” като притча за пътя към развитието на човека. Историята е фолк гротеска, леко фантастична и абсурдна, а наличието на театър в театъра дава неограничена свобода на въображението, смята той.
Времето на действието не е дефинирано, но прилича на възможно бъдеще, в което артистите живеят в покрайнините, почти „изхвърлени“ от обществото. На това символично бунище те сглобяват сюжета на „Муа у тупан“.
Мухата в тъпана сме всички ние в даден момент от живота си, а някои си остават там завинаги, твърди режисьорът. Да опознават света тръгват двама граовци и пътищата им ги срещат с изключително странни и смешни случки и типажи. През много хумор се търсят отговорите на вечните въпроси: Кой съм аз? Откъде идвам? Накъде отивам?
Шопският диалект е приключение за актьорите, но придава повече вкус на историята, а на публиката дава допълнителни поводи за смях, посочват още от театъра. Режисьорът загатва, че зрителите в залата ще бъдат част от света на мухата, но оставя изненадата за премиерата, която предстои в първите дни на новата година.
Тази вечер стотици жители и гости на Стара Загора се включиха в 19-ото издание на Нощта на изкуствата, която отново обедини културните институции в града в една запомняща се вечер, изпълнена с разнообразни събития и арт преживявания.
В рамките на мащабното културно събитие музеите, галериите и други културни центрове в Стара Загора отвориха вратите си за посетители, като предложиха богата програма от изложби, музикални концерти, литературни четения и астрономически лекции.
Една от акцентите на Нощта беше откриването на изложбата „Македония в европейската етническа картография (средата на XIX в. – Балканските войни 1912 – 1913 г.)“, която е подредена в единствения по рода си Музей на религиите. Експозицията беше открита от директора на Регионалния исторически музей Петър Калчев, началника на отдел „Култура“ в местната администра
Артистични акции, откривания на изложби, срещи с артисти, представяния на отделни артефакти и нови изложби са част от инициативата „Посока Самуил“ на 31 октомври, съобщават организаторите.
Всеки последен четвъртък от месеца десетте галерии, разположени в 250 метровия участък на ул. „Цар Самуил“, между „Гладстон“ и „Денкоглу“, отварят вратите си за посетители с удължено работно време. „От години улица „Цар Самуил“ в София е известна като „Улицата на галериите“. Десетилетия наред всяка сутрин галеристи, художници, а после - колекционери и почитатели на изкуството, се отправят в посока „Самуил“, добавяйки своята част от историята на съвременното изкуство“, разказват от екипа.
В галерия „Абсент“ посетителите ще видят сборна експозиция с акверел
Френската група Reaven представи новия си албум For Tomorrow на откритата сцена "Арт лято" във Велико Търново. В старата столица музикантите пристигнаха след участието си на фестивала Open Buzludzha и преди гостуването си на Varna Street Food Park.
На великотърновската публика, сред която имаше и чужденци, Reaven предложиха характерния си инди рок звук с мелодии, преминаващи от акустични версии през танцувални поп мелодии до мощно рок звучене. Четиримата приятели Ромео (вокал и китара), Винс (барабани и бек вокал), Андре (клавир и беквокал) и Руди (бас и беквокал) изсвириха и най-новия си сингъл Never Let Me Go.
Новият албум на групата вече е представен на турнета в 15 европейски страни, а отделни песни са включени в плейлистите на радиостанции от 45 държави, посочиха организаторите на концерта. Във Велико Търново групата гостува за втори път, като час
Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев.
Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България.
Занаятите в Средновековието, в Ренесанса, въобще във всичките предходни епохи са били по-скоро област на колаборация, на сътрудничество и на концентрация на идеи в целия свят. Те са били свързани с глобална система. Като се започне от обмен на редки материали, пренасяли са се техники и рецепти, много неща. В занаятите по-скоро водещото е циркулация на различни култури и концентрация на тези култури, отколкото разделяне, разказва той.
ЗАНАЯТИ И ЧОВЕШКИ КАЧЕСТВА
Според Борис Делчев занаятите са били високите технологии на времето си. От тях сме научили редица чов
Изложбата "Слуховидецът" - по книгата на Елиас Канети "Подслушвачът – 50 характера", може да бъде видяна до 1-ви декември тази година в Русенската галерия.
Това съобщи кураторът на експозицията Елена Великова, която е дългогодишен директор на културния институт.
Проектът е от 2005 г. и е създаден по повод 100-годишнината от рождението на Елиас Канети. По думите на Великова той е повод за размисъл и творческа интерпретация на художниците - участници. Недоизказаното при писателя може да бъде продължено и развито от художника.
"Актуалността на темите в книгата на Канети за властта, манипулацията, човешката психология, социалната изолация са все още толкова релевантни в съвременното общество, както и през 2005 година. Това е една от причините за Художествена галерия - Русе отново да представи изложбата след почти 20 години", обясняват от културния
Варненският музикант и диригент Страцимир Павлов пише авторска музика специално за спектакъла. Тя е част от театралното действие и ще се изпълнява на живо по време на представленията.
В ролите в „Муа у тупан“ влизат Гергана Арнаудова, Габриела Боева, Сияна Начева, Симеон Димов, Недялко Стефанов, Константин Соколов, Димитър Костадинов, Юлиян Димитров. Сценографията и костюмите са на Александра Йотковска, асистент-сценограф е Павел Илиев. Спектакълът се реализира със съдействието на Агенция С.К.И.Л и финансовата подкрепа на Фонд „Култура“ към Община Варна.
Боян Папазов е драматург, сценарист, режисьор и дипломат. Той е автор на сценариите на филмите „Всичко е любов“, „Дом за нежни души“, „Една жена на 33“, както и на новата българска лента „Клопка“. Сред пиесите му са „Бая си на бълхите“, „Главанаци“, „Бясна, кривогледа и лакома“.